28-30 Kasım tarihleri arasında 1. Eğitim Kongresi Antalya’da yapıldı. ‘’21. Yüzyılda Bir Eğitim Felsefesi Oluşturmak ve Özel Okullar’’ konusu üzerine yoğunlaşılan kongreye Özel Valide Sultan Kız Lisesimizi temsil etmek amacıyla Kurucumuz Seher Başer Hanımefendi, Özel Başer Eğitim Kurumları Genel Müdürümüz Bahattin Aytaş ve Kurucu Temsilcimiz Ahmet Başer katılımcı oldular.
Kongredeki konuşmacılar arasında Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof.Dr. Nabi Avcı, MEB Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Prof. Dr. Yusuf Tekin, Prof. Dr. Ahmet İNAM, Prof. Dr. Ziya SELÇUK gibi değerli akademisyenler vardı.
Kongrenin önemli konu başlıklarından olan Özel Eğitim Kurumları hakkında neler yapılabileceği, öğrencilere kaliteli eğitim verilmesi gerekliliği, düşünme eğitiminin önemi, estetik ve algı eğitimleri, değerler eğitiminin uygulama şekilleri, etik değerlerin önemi, proje geliştirme ve düzenlenen yarışmalarda özel okullara düşen görevler gibi konularda fikir alış verilerinde bulunuldu.
Bu yıl ilki düzenlenen bu kongrenin gelecekte Türk Eğitim Sistemine olumlu katkılar yapacağını düşünüyoruz. Bu tarz eğitim kongrelerinin sürekli hale gelmesi Türkiye genelinde hizmet veren eğitimcilerin bir araya gelerek gerek yerel sorunların anlaşılması ve çözülmesinde gerekse genel olarak eğitim sistemine yapılabilecek katkıların paylaşılmasında önemli bir rolü olacağını düşünüyoruz. Eğitim sistemimizin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi için üzerimize düşen görevi yapmaya her zaman hazır olacağız.