Sosyal Medya

(0212) 466 2 666
info@validesultankizlisesi.com

Hafta İçi - Saat 8.00 - 18.00
Pazar Kapalı

Kız Lisesi Hakkında En Sık Sorulanlar

Sıkça Sorulan Sorular

Valide Sultan Kız Lisesi olarak bu bölümde sizlerden gelen ve gelebileceğini düşündüğümüz çeşitli soruların cevaplarını derledik.

 

Kız liseleri, karma eğitim, neden tekli eğitim gibi aklınıza gelebilecek her soruyu kendi düşüncelerimizle sizlerle paylaştık.

 

Yeterli cevap alamadığınızı düşündüğünüz konularda ya da aklınıza gelen başka bir soru varsa BİZE ULAŞIN  İletişim Bilgileri bölümümüzden sorunuzu bize iletebilirsiniz. İstediğiniz takdirde isminizle beraber ya da sadece sorunuzu ve cevabını sitemizde yayınlayabiliriz.

Cevapları okumak için soruların üzerini tıklamanız yeterlidir.

 

 

Kız Lisesi Hakkında En Sık Sorulan Sorular

Neden Kız Lisesini tercih etmeliyim

Gerek Türkiye’de gerekse batılı ülkelerde tekli eğitime yönelme ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyacın ortaya çıkmasının nedenlerini bazı başlıklar altında toplamak mümkündür.
* Kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasındaki öğrenme becerisi farkları,
* Kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasındaki davranış farkları,
* Kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasındaki duygusal farklar,
* Kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasındaki fiziksel farklılıklar,
Yukarıda birkaçını saydığımız bu farklılıklar nedeniyle kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı eğitildiklerinde daha verimli sonuçlar alınacağını düşünmekteyiz.

Bu farklılıklar bu güne kadar sorun olmuyordu da şimdi mi oldu?

Valide Sultan Kız Lisesi olarak bizler konuya sorun gözüyle bakmıyoruz. Özellikle toplumumuzda kadının bulunduğu durum göz önüne alındığında kız öğrencilerin eğitim düzeylerinin daha da yükseltilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bunun da aynı eğitim ortamında eşit beceri, duygu, davranış ve fiziksel özellikteki kişilerin bulunmasının daha faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bu güne kadar karma eğitim vardı, neden şimdi tekli eğitim konuşuluyor?

Ülkemizde karma eğitimin zorunlu hale gelmesi 2000-2001 eğitim öğretim yılından itibaren olmuştur. Cumhuriyetimizin kuruluşundan o tarihe kadar ülkemizde tekli eğitim zaten uygulanmaktaydı. Örnek olarak birçok kız ve erkek liselerini sayabiliriz. Bu da gösteriyor ki aslında zorunlu karma eğitim hayatımıza daha sonra sokuldu.

Siz karma eğitime karşı mısınız?

Bir eğitim kurumu olarak Valide Sultan Kız Lisesi’nin eğitime karşı olması gibi bir durum söz konusu olamaz. Valide Sultan Kız Lisesi olarak düşüncemiz tekli eğitimin kız öğrenciler için daha yararlı olacağı yönündedir. Bizim buradaki savunduğumuz konu kız öğrencilerin erkek öğrencilerin baskısından uzaklaşarak , dikkatlerini tamamıyla derslerine verebilmeleridir. Bu da devamında başarıyı getirecek önemli bir faktör olacaktır.

Eğitim şeklinizde kız lisesi olarak diğer okullardan farklı bir müfredat mı uyguluyorsunuz?

Valide Sultan Kız Lisesi Türkiye’deki tüm resmi ve özel okulların bağlı olduğu Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına uygun şekilde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu açıdan bakıldığında herhangi bir farklılık bulunmamaktadır. Ancak kız kolejimizde Yabancı dil ve tasavvufa önem verilmektedir. İngilizcenin yanı sıra seçmeli olarak Almanca ve Arapça dilleri de öğretilmektedir. Bunların yanında seçmeli olarak Kuran’ı Kerim dersi de verilmektedir.

Üniversite sınavları veya üniversiteye yerleşme konusunda durumunuz nedir?

Kız kolejimizde öğrenim gören kız öğrencilerimiz diğer okullarda öğrenim gören tüm öğrenciler ile aynı koşullarda üniversite eğitimine hazırlanmaktadırlar. Bizim düşüncemiz bizden mezun olacak kız öğrencilerin karma eğitimden mezun olacak kız öğrencilere oranla daha başarılı olacakları yönündedir.

Siz neden kız lisesi açma gereği duyduğunuz?

Karma eğitim sisteminin yoğunlukla tartışıldığı bu dönemde biz konunun siyasetle ilgili değil eğitim sistemi ile ilgili olduğunu düşünüyoruz. Kız lisesi açılışında her ne kadar bir grubun tepkisini bir grubun övgüsünü almış da olsak amacımız tüm kız öğrencilere hizmet etmek. Biz konuya belirttiğimiz gibi eğitimci olarak bakıyoruz.

Kız öğrenci seçme kriterleriniz nelerdir?

8. sınıfı bitirmiş 9. sınıfa yeni başlayacak kız öğrenciler ile 9,10, 11, 12. sınıflarda okuyan tüm kız öğrencilerimize kapımız açıktır. Nakil dönemlerinde de  okulumuza kayıt almaya devam ediyoruz.

Sadece Kız Lisesi misiniz?

Valide Sultan Anadolu Kız Lisesinde sadece kız öğrencilere eğitim öğretim hizmeti vermekteyiz. Ancak Başer Eğitim Kurumları bünyesinde karma eğitimin de yapıldığı Özel Bağcılar Başer Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Özel Başer Akşam Lisesi ile de hizmet vermekteyiz.

Kız lisesi kayıt ücretleriniz nedir?

Kayıt ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı onayıyla her yıl ilan edilmektedir. Ayrıca her sınıf için kayıt ücretleri değişiklik göstermektedir. Bu nedenle ayrıntılı bilgi almak için kız lisemizi aramanızı ya da kız lisemize gelerek yüz yüze görüşmenizi rica ederiz.

Anaokulu, ilkokul ve orta öğretim ile ilgili de okullarınız var mı?

Özel Başer Eğitim Kurumları yaklaşık 10 yıllık mazisiyle hep lise eğitiminde rol almıştır. Şöyle ki dershanecilikle başlayan süreçte kurumumuz geleceği önceden görerek kolej eğitimine geçiş yapmıştır. Daha önce belirttiğimiz gibi şuan bünyemizde kız kolejimiz, sağlık meslek lisemiz ve akşam lisemiz bulunmaktadır. Bunun yanında gelecek planımızda anaokulundan başlayarak yüksek okulu da kapsayacak bir eğitim öğretim bütünü oluşturma fikri bulunmaktadır. Ancak bu uzun ve zorlu bir süreç olacaktır. Yaklaşık olarak bir öğrencinin kurumumuzda geçireceği süre 16 yıl gibi uzun bir süreyi bulabilir.

Kız öğrenciler üniversite sınavına nasıl hazırlanıyorlar?

Önümüzdeki süreçte dershanelerin kapatılacağı düşünüldüğünde kız öğrencilerimize üniversite sınavlarına hazırlanırken dışarıdan destek almayı gerektirmeyecek bir eğitim öğretim planı uyguluyoruz. Alanlarında uzman ve birbirinden değerli eğitimci kadromuz, kız öğrencilerimiz ile bire bir ilgilenerek, öğrencilerin yatkınlıklarını, becerilerini ve isteklerini doğru şekilde analiz ederek her öğrencinin başarı sağlayabileceği alan üzerinde yoğunlaşmasını sağlıyorlar ve kız öğrencilerimizin üniversite sınavındaki başarı şanslarını yükseltiyorlar.

Kız Lisesinde kaç öğrenci eğitim alabilir?

Valide Sultan Kız Lisesi öğrenci kapasitesi 340 kişidir.  Kız lisemizde 13 derslik bulunmaktadır. Dersliklerde 9,10,11,12. sınıflar eğitim görmektedir.

Kız kolejinde hangi yabancı dil eğitimi verilmektedir?

Valide Sultan Kız Lisesi’nde İngilizce, Almanca, Arapça yabancı dilleri okutulmaktadır.

Kız Lisenizde yurt imkanı var mı?

Valide Sultan Anadolu Kız Lisesi yatılı bir eğitim kurumu değildir. Bu nedenle yurt imkanımız bulunmamaktadır.

Kız Kolejinizde kardeş indirimi yapılıyor mu?

İki kız kardeşin aynı anda okulumuza kayıt olması durumunda ya da üst sınıfta okuyan bir kız öğrencimizin kardeşi kız lisemize kayıt olmak istediğinde ayrıca kardeş indirimi uygulanacaktır.

Valide Sultan Kız Lisesi’nde Yemek, kıyafet, kitap ücretleri var mı?

Milli eğitim Bakanlığınca verilen kitaplar ücretsiz olup, yabancı dil eğitimi için gerekli kitap setleri ücrete tabidir. Yemek ve kıyafet ücretleri de ayrıca tahsil edilmektedir. Bu ücretler her yıl kız lisesi yönetimince yeniden belirlenmektedir.

Genel olarak kız lisesi tercih edilmesi ne için gereklidir?

Günümüzde gelişmiş ülkeler, eğitim öğretimde yaşanan sorunları en aza indirmek için çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Bu sorunlardan bazıları da karma eğitimden kaynaklanan sorunlardır. Başta ABD olmak üzere eğitim sektöründe önde gelen bazı Avrupa ülkelerinde söz konusu bu durumu irdeleyen çalışmalar yapılarak ortaya çıkan sorunların çözümü için ayrı eğitim kurumları tavsiye edilmiş, özellikle de kız liseleri hızla çoğalmıştır.
Ülkemizde de karma eğitim kurumlarında yaşanan sorunlar, öğrenci başarısını ve davranış gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Ülkemizde karma eğitim uygulanan okullarda öğretmenlerin ortak bildirimlerine göre kız öğrencilerin;
– Erkekler tarafından şiddete maruz kaldıkları ve bu durumun psikolojik gelişimlerinde olumsuz izler bıraktığı, korkularının arttığı ve bunu zamanla kabullendikleri,
– Sınıf içerisinde kız ve erkek öğrenciler arasında tartışmaların, geçimsizliklerin, liderlik yarışlarının fazla olduğu,
– Derse odaklanma ve motivasyon sağlanması sürecinde ilgilerinin daha çok dağıldığı,
– Ergenlik döneminde farklı cinsle arkadaşlık, flört gibi ilişkilere çok önem verdikleri,
– Kız-erkek arkadaşlığı sonrası ayrılıkların bunalımlara sürüklediği,
– İletişim araçlarını çok yoğun kullandıkları ve bu durumun başarılarını çok olumsuz etkilediği
ortaya çıkmıştır.

Sadece kız öğrencilere yönelik eğitim yapan kız liselerinde ise;
– Derslere yönelim, ilgi ve motivasyonun daha fazla olduğu,
– Karakterlerinin daha iyi olgunlaştığı,
– Sınıf içi disiplinin ve öğretmen hakimiyetinin daha kolay sağlanabildiği,
– Sınıf içi gerilim ve tartışmaların daha az olduğu,
– Yarışma ruhunun daha gelişmiş olduğu,
– Öğrencilerin cinsiyete bağlı sorunlarından kaynaklanan durumlar nedeniyle psikolojik sorunlar yaşamadığı,
– Cinsel taciz gibi olumsuz davranışlara maruz kalmadıkları,
– Şiddete uğramadıkları,
– Dış görünümlerinden çok derslere önem verdikleri,
– Okulun disiplin kurallarına yönelik muhalif ve agresif davranışların daha az görüldüğü tespit edilmiştir.

Valide Sultan Kız Koleji olarak, kız öğrencilerimiz için bu hassasiyetleri de dikkate alarak, kızlarımızı dış etkenlerden soyutlanmış, güvenli bir ortamda, daha sağlıklı koşullar ve eğitimin gerektirdiği disiplin anlayışı içerisinde geleceğe hazırlamaktayız. Kız öğrencilerimizi, yabancı dil bilen, bunu günlük hayatında ve gelecekte iş hayatında kullanabilen, iyi bir üniversiteye gidebilecek donanıma sahip bireyler olarak yetiştirmek amacıyla yola çıktık. Bu yol sonunda velilerimiz ve kız öğrencilerimiz ile beraber başarıya ulaşacağımızdan şüphemiz yoktur.