Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) tercih süreci bilindiği gibi başladı. 25 Temmuz’a kadar e-okul sistemi üzerinden yapılabilecek 25 tercih hakkında nelere dikkat edilmesi gerektiğini Valide Sultan Kız Koleji Rehberlik Birimi sizin için maddeler halinde sıraladı.

Yüzdelik Dilim Çok Önemli

İstediğiniz okulların listesini oluştururken yüzdelik dilime çok dikkat edin. Örneğin %10,2’lik dilimde olan bir öğrenci için %5-%10 arası okullardan 7-8 tane yazması, %10-%12 arasında 7-8 tane yazması ve kesinlikle yerleşmek istiyorum ek kontenjanlara elimde bir fırsatla girmek istiyorum diyenler ise %12 ve sonrasından 7-8 tercih yapmalıdır. Bu tür bir tercih oldukça mantıklı olacaktır.

44 Maddelik Klavuzu Baştan Sona Okuyun

MEB açıkladığı 44 maddelik klavuzla yol gösteriyor.

Okul Rehber Öğretmenlerinize Danışın

Her İlçede yer alan belirlenmiş okullarda okul rehber öğretmenleri şuan tercih için öğrencilere yol göstermekte. Mutlaka tercih öncesi bu kurumlardan yardım isteyin. Kendi okulunuzda olmasa bile size yakın bir okulda görevlendirilen okul rehber öğretmenleri sizlere yardımcı olacaktır. Bizler de Valide Sultan Kız Koleji olarak bu süreçte uzman kadromuzla ücretsiz tercih danışmanlığı hizmeti vermeye devam ediyoruz.

Özel Okul Tercihine Dikkat

Özel okula gitmek isteyenler ise “Özel okula kayıt yaptıracağım, tercih yapmayacağım” butonunu işaretledikten sonra 9 Eylül’e kadar nakil başvurularını tamamlamalı aksi takdirde açık liseye otomatik olarak kayıtları yapılacak.

Tercih sürecinin tüm öğrenciler için hayırlı olmasını dileriz

Etiketler:,

Yorum: (1)

commenter
admin

3 Ekim 2016 |

Örnek yorum

Yorum yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.