Valide Sultan Kız Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre eğitim öğretim yılında 10. Sınıf Beden Eğitimi dersinde aşağıdaki plan çerçevesinde kız öğrencilerin eğitimlerini sürdürecektir.

EYLÜL
‘Atatürk ve Spor’: Atatürk’ün spor hakkında söylediği sözler, okunur, araştırılır, sınıfın panosuna asılır. Okulun yakınında bulunun spor alanları tanıtılır ve spor branşlar hakkında genel bilgi verilir. Beden eğitimi dersinde kullanılacak ders kıyafetleri, soyunma odalarının kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulunulur; sonraki derslerde nasıl hazır olmaları gerektiği söylenir.
‘Beden Eğitimi Dersinin Kurallarını Uyguluyorum’: Öğrencilere Yıl boyunca beden eğitimi dersinde kullanılan kavramlar açıklanır, beden eğitimi dersinde nasıl sıra olunacağı, geniş kolda, derin kolda sıralanmaları, öğretmenin nasıl bekleneceği, genel ısınmanın nasıl yapılacağı vb. kurallar öğrencilere gösterilir.

EKİM
‘Hep Birlikte Hareket Ediyoruz’: Öğrenciler grup oluşturur ve dizilmeleri ve sıralanmaları hep birlikte yapmaya çalışırlar.
’Futbolda topu kontrol ediyorum’: Futbol top kontrol çeşitleri öğrencilere gösterilerek yaptırılır.
‘Futbolda rakiplerimi aldatıyorum’: Futbol top sürme ve aldatma hareketleri öğrencilere gösterilir ve etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Futbolda taç atıyorum, penaltı kullanıyorum’: Futbolda hangi durumlarda taç ve penaltı atışı nasıl olur, taç ve penaltı atışı nasıl atılır ve taç ve penaltı atarken nelere dikkat edilir öğrencilere anlatılır. Etkinlikler öğrencilere gösterilir ve yaptırılır.
‘Futbolda duran ve hareketli toplara vuruyorum’: Futbol da duran ve hareketli toplarla ilgili etkinlikler öğrencilere gösterilir ve yaptırılır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenine öğrencilerin katılımları sağlanır.

KASIM
‘Futbol’da Hücum ve Savunma Yapıyorum’: Müsabaka formatında öğrenciler, iki takıma ayrılırlar. Takımlardan birisi hücum oyunlarını yaparken diğer takım savunma oyunlarını yapar.
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir.
‘Engellerden atlıyorum’: Öğrencilere engelli koşular hakkında bilgi verilir. Daha sonra öğrenciler iki gruba bölünür ve öğrencilerin karşılarına dikilmiş olan engeller arasından çeşitli duruş ve şekillerde koşarak koşu çalışması yaptırılır.
‘Üç adım atlıyorum’: Üç adım atlama çalışması yapılır, daha sonrada öğrencilere örneklerle gösterilir ve yaptırılır.

ARALIK
‘Amut ve erişme hareketini öğreniyorum’: Amut ve erişme hareketinin teknikleri öğrencilere anlatılır, daha sonrada öğrencilere örneklerle gösterilir ve yaptırılır.
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir.
‘Cimnastikte yer hareketlerini yapıyorum’: Yer hareketleri ve teknikleri öğrencilere anlatılır, daha sonrada öğrencilere örneklerle gösterilir ve yaptırılır.
‘Gülle atıyorum’: Gülle atma çalışması yapılır, daha sonrada öğrencilere örneklerle gösterilir ve yaptırılır.

OCAK
“Spor Ahlakı ve Fair-Play” Öğrencilerin; kazanmak, kaybetmek, centilmenlik, doping, holiganizm, Türkiye ve dünyada fair play kavramı ve kuruluşları hakkında araştırma yapıp, edindiği bilgileri sınıf ortamında paylaşması sağlanır.
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir.
‘Sporun tarihsel gelişimi’: Geleneksel sporlarımız konulu bir sohbet ortamı yaratılarak öğrencilerden yakın çevrelerinde bu sporlarla ilgilenmiş insanlar olup olmadığını araştırmaları ve araştırma sonuçlarını görsel – yazılı dokümanlar yoluyla arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlanır.
‘Spor Organizasyonları’: Spor organizasyonları ve olimpiyatlar hakkında bilgi verilir. Sınıf iki ya da daha fazla gruba ayrılarak “eşleştirme oyunu” oynanır. “Spor organizasyonları ve olimpiyat oyunları” ile ilgili sorular küçük kartlara yazılmış ve gruplara eşit olarak dağıtılmıştır. Cevaplar ise toplu hâlde gruplardan uzak bir yerdedir. Oyun başlama işareti ile grup kendi arasında sorunun cevabına karar verir ve bir arkadaşlarını cevabı bulup getirmesi için cevaplara gönderir, oyunun bitiş düdüğüyle birlikte en çok doğru eşleştirmeyi yapan grup, oyunu kazanır. Verilen cevaplar sınıfça değerlendirilir, doğru cevaplar pekiştirilir.

ŞUBAT
‘Spor haberlerini takip ediyorum’: Öğrenciler radyo, televizyon ve internet üzerinden güncel spor olaylarını takip ederek bunu sınıf ortamına veya spor kulübü panosuna taşırlar. O haftaki güncel spor olaylarını sınıfta tartışarak değerlendirme yapmaları sağlanır.
‘Spor Sakatlıkları ve İlk yardım: Öğrenciler sınıf yada bilgisayar laboratuarında toplanırlar ve spor yaparken karşılaşılabilecek kazaları, sakatlıkları ve sakatlıklar sırasında neler yapmamız gerektiği anlatılır.
‘Spor ve beslenme’ Öğrencilere sporun ve beslenmenin önemi anlatılır. Sağlıklı beslenmek kuralları anlatılır ve sonunda boşluk doldurmalı sorular sorularak geri dönüt alınır. Dersin sonunda spor ve beslenme ile ilgili afişler hazırlanır.

MART
Sağlıklı Yaşam ve Egzersiz: Öğrenciler, Egzersizin sağlıklı yaşam üzerinde etkilerini açıklayan sloganlar üretirler. Sloganlar afiş hâline getirilir. Daha sonra sloganlar arasından oy çokluğuyla en beğenilenleri, belirli gün ve haftalarla uyuşanlarından okulda sergilenir.
‘Hentbolda pas yapıyorum’: Hentbolda pas çeşitleri öğrencilere gösterilir ve etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Hentbolda top sürüyorum’ : Top sürme öğrencilere gösterilir ve etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir. Sınavdan arta kalan zamanda serbest etkinlikler yapar.

NİSAN
‘Hentbolda rakiplerimi aldatıyorum’: Hentboldaki toplu ve topsuz aldatma hareketi öğrencilere gösterilerek, etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Basketbolda paslaşıyorum’: Basketbolda temel duruşun tarifi yapılır ve pozisyon gösterilerek öğrencilerden taklit etmeleri istenir. Öğrencilere, dairede, göğüs pas ve yerden pas çalışması yaptırılır.
‘Basketbolda top sürüyorum’: Basketbolda top sürme nasıl yapılır öğrencilere gösterilir ve top sürme çalışması yaptırılır.
‘Basketbolda şut atabiliyorum’: El bileği ve kol hareketi, topsuz olarak, tüm öğrencilere yaptırılır. Duvara karşı şut atma çalışması yaptırılır. Durarak atış, sıçrayarak atış, serbest atış örneklerle öğrencilere gösterilir.

MAYIS
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir. Sınavdan arta kalan zamanda serbest etkinlikler yapar.
‘Voleybolda Parmak ve Manşet Pas yapıyorum’: Voleybolda parmak pas öğrencilere anlatılarak, etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Voleybolda servis atıyorum’: Voleybolda servis atışı öğrencilere anlatılarak, etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Voleybolda duruşları öğreniyorum’: Voleybolda duruşlar öğrencilere anlatılarak, etkinliklerle öğrencilere yaptırılır. Öğrenciler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının anlam ve önemi hakkında araştırma yaparlar. Bu bilgiler ışığında ailesini bayram kutlamalarına götürerek, bayram hakkında ailesine çeşitli bilgiler verir
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir.

HAZİRAN
‘Voleybolda Hücum ve Savunma yapıyorum’: Müsabaka formatında öğrenciler, iki takıma ayrılırlar. Takımlardan birisi hücum oyunlarını yaparken diğer takım savunma oyunlarını yapar.
‘2014-2015 yılı Beden eğitimi Dersinin Değerlendirilmesi’: Öğrencilere 2014-2015 yılı beden eğitimi dersini genel olarak değerlendirmeleri istenir. Dersin konularına, işlenişine, vs. çeşitli öneri ve çözümler sunarlar.

Yorum yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.