Valide Sultan Kız Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına göre eğitim öğretim yılında 9. Sınıf Beden Eğitimi dersinde aşağıdaki plan çerçevesinde kız öğrencilerin eğitimlerini sürdürecektir.

EYLÜL
‘Atatürk ve Spor’ Atatürk’ün spora ve sporcuya verdiği önem araştırılarak bu konunun sınıfta tartışılması istenir. Beden eğitimi dersinde kullanılacak ders kıyafetleri, soyunma odalarının kullanımı ile ilgili açıklamalarda bulunulur; sonraki derslerde nasıl hazır olmaları gerektiği söylenir.
‘Beden Eğitimi Dersinin Kurallarını Uyguluyorum’: Öğrencilere Yıl boyunca beden eğitimi dersinde kullanılan kavramlar açıklanır, beden eğitimi dersinde nasıl sıra olunacağı, geniş kolda, derin kolda sıralanmaları, öğretmenin nasıl bekleneceği, genel ısınmanın nasıl yapılacağı vb. kurallar öğrencilere gösterilir.

EKİM
‘Hep Birlikte Hareket Ediyoruz’: Öğrenciler grup oluşturur ve dizilmeleri ve sıralanmaları hep birlikte yapmaya çalışırlar
’Futbolda pas yapıyorum’: Futbol paslaşma ve top kontrol çeşitleri öğrencilere gösterilerek yaptırılır.
’Futbolda top sürüyorum’: Futbol paslaşma çeşitleri öğrencilere gösterilerek yaptırılır.
‘Futbolda temel vuruşları yapıyorum’: Futbol temel vuruşlar öğrencilere gösterilir ve etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Futbolda şut çekiyorum’: Futbolda şut nasıl çekilir, şut çekerken nelere dikkat edileceği anlatılır. Etkinlikler öğrencilere gösterilir ve yaptırılır. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama törenine öğrencilerin katılımları sağlanır.

KASIM
‘Futbol’da Hücum ve Savunma Yapıyorum’: Müsabaka formatında öğrenciler, iki takıma ayrılırlar. Takımlardan birisi hücum oyunlarını yaparken diğer takım savunma oyunlarını yapar.
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir.
‘Engellerden atlıyorum, Bayrağı taşıyorum’: Öğrencilere engelli koşular ve bayrak koşuları hakkında bilgi verilir. Daha sonra öğrenciler iki gruba bölünür ve öğrencilerin karşılarına dikilmiş olan engeller arasından çeşitli duruş ve şekillerde koşarak koşu çalışması yaptırılır. stafet yarışması, yaptırılır.
‘Üç adım ve uzun atlıyorum’: Üç adım ve uzun atlama çalışması yapılır, daha sonrada öğrencilere örneklerle gösterilir ve yaptırılır.

ARALIK
‘Öne ve Geriye takla atıyorum’: Öne ve geriye takla teknikleri öğrencilere anlatılır, daha sonrada öğrencilere örneklerle gösterilir ve yaptırılır.
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir.
‘Temel cimnastik duruşlarını gösteriyorum’: planör, kartal, küçük köprü, büyük köprü, mum, dizüstü, cephe vb. duruşlarının teknikleri öğrencilere anlatılır, daha sonrada öğrencilere örneklerle gösterilir ve yaptırılır.
‘Cirit atıyorum’: Cirit atma çalışması yapılır, daha sonrada öğrencilere örneklerle gösterilir ve yaptırılır.
“Spor Ahlakı ve Fair-Play” Öğrencilerin; kazanmak, kaybetmek, centilmenlik, doping, holiganizm, Türkiye ve dünyada fair play kavramı ve kuruluşları hakkında araştırma yapıp, edindiği bilgileri sınıf ortamında paylaşması sağlanır.

OCAK
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir.
“Serbest Zamanımı Nasıl değerlendiriyorum” : Öğrencilere serbest zaman etkinliği hakkında bilgilenme ve araştırma isteği uyandıracak sorular sorulur: Günlük yaşantınızda sıkıldığınızda neler yaparsınız? Günlük yaşantınızda zorunlu olarak yapmanız gereken işler dışında neler yapıyorsunuz? Niçin? Zorunlu olarak yapmanız gereken işlerde motivasyonuzu artırmak için daha başka neler yapabilirsiniz? Öğrencilerden serbest zaman etkinliklerinin kişisel faydaları hakkında araştırma yapmaları istenir. Daha sonra sınıfta konu tartışılır ve elde edilen bilgi ve belgeler spor panosunda sergilenerek paylaşılır.
‘Sporun tarihsel gelişimi’: Cumhuriyet dönemi spor tarihimiz ve bu dönemde spora emeği geçen kişiler hakkında araştırma yaparak sınıf ortamında arkadaşları ile paylaşmaları ve spor panosunda sergilemeleri sağlanır.

ŞUBAT
‘İlk yardım’: Temel ilk yardım ile ilgili güncel eğitim filmleri izlettirilerek konuya ilgi göstermeleri sağlanır. İzledikleri film sonunda öğrendikleri bilgileri önceki bilgileri ile karşılaştırmaları sağlanır
‘Spor sakatlıkları’: Spor sakatlıkları hakkında bilgiler verilir. Güncel spor olayları takip ederek müsabakalarda sakatlanan ünlü sporcular liste altına alınır. Bilişim teknolojilerinden ve çevresindeki sağlık kuruluşlarından yararlanarak sınıfta spor sakatlıklarını içeren bir afiş hazırlanır.
‘Sağlıklı Besleniyorum’: Öğrencilere tartışma ortamında aşağıdaki sorular sorulur: Sadece sağlıklı beslenmek sağlıklı bir yaşam için yeterli midir? Sadece fiziksel etkinlik sağlıklı bir yaşam için yeterli midir? Sağlıklı beslenme ve fiziksel etkinlik arasında ne gibi bir ilişki olabilir?

MART
‘Sağlığımı Koruyorum’: Öğrencilerden düzenli fiziksel etkinliğin yaşam kalitesine olumlu etkilerinin neler olduğu konusunda kapsamlı bir araştırma yapmaları istenir. Hatta mümkünse bir spor hekimi ile görüşerek, sağlıklı bir yaşam için ne tür fiziksel etkinlikleri ne kadar süre ile yapmaları konusunda bilgi almaları ve bu bilgileri arkadaşları ile paylaşmaları istenir. Düzenli fiziksel etkinlik yapanlarla yapmayanlar arasındaki fiziksel farklılıkların neler olduğu ve yaşam boyunca insanı nasıl etkilediği konularında çıkarımlarda bulunmaları istenir.
‘Hentbol’da top tutma çalışması yapıyorum’ : Top tutma öğrencilere gösterilir ve etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Hentbol’da temel pası yapıyorum’: Hentbolda temel pas öğrencilere gösterilir ve etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir. Sınavdan arta kalan zamanda serbest etkinlikler yapar.

NİSAN
‘Hentbol’da top sürüyorum’: Top sürme öğrencilere gösterilir ve etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Basketbol’da top tutma çalışması yapıyorum’: Basketbolda temel duruşun tarifi yapılır ve pozisyon gösterilerek öğrencilerden taklit etmeleri istenir. Birkaç öğrenciyle birlikte, top tutma ve top atma hareketinde vücudun, ayakların ve ellerin pozisyonları gösterilerek, öğrencilerden topsuz olarak tekrar etmeleri istenir
‘Basketbol’da top sürmeyi öğreniyorum’: Basketbolda top sürme nasıl yapılır öğrencilere gösterilir ve top sürme çalışması yaptırılır.
‘Basketbol’da paslaşıyorum’: Basketbolda pas çeşitleri öğrencilere gösterilir ve tekrar etmeleri istenir.
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir. Sınavdan arta kalan zamanda serbest etkinlikler yapar.

MAYIS
‘Voleybolda parmak pas yapıyorum’: Voleybolda parmak pas öğrencilere anlatılarak, etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Voleybol manşet pas yapıyorum’: Voleybolda manşet pas öğrencilere anlatılarak, etkinliklerle öğrencilere yaptırılır.
‘Voleybolda mevkileri öğreniyorum’: Voleybolda mevkiler ve numaralar öğrencilere anlatılır. Her mevkinin görevleri uygulamalı olarak anlatılır ve etkinliklerle öğrencilere yaptırılır. Öğrenciler, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının anlam ve önemi hakkında araştırma yaparlar. Bu bilgiler ışığında ailesini bayram kutlamalarına götürerek, bayram hakkında ailesine çeşitli bilgiler verir
“Ölçme ve değerlendirme” Önceden hazırlanmış beceri testleri öğrencilere uygulanır. Beceri testinden sonra öğrencilerin yapmış olduğu hatalar belirtilir.

HAZİRAN
‘Voleybol’da Hücum ve Savunma yapıyorum’: Müsabaka formatında öğrenciler, iki takıma ayrılırlar. Takımlardan birisi hücum oyunlarını yaparken diğer takım savunma oyunlarını yapar.
‘2014-2015 yılı Beden eğitimi Dersinin Değerlendirilmesi’: Öğrencilere 2014-2015 yılı beden eğitimi dersini genel olarak değerlendirmeleri istenir. Dersin konularına, işlenişine, vs. çeşitli öneri ve çözümler sunarlar.

Yorum yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.